Koja su kontaktna sočiva najbolja ?
Tu nema tačnog odgovora. Koja kontaktna sočiva Vama odgovaraju zavisi od mnogo faktora, koliko često mislite da nosite kontaktna sočiva, kakav je Vaš suzni film, kakvo je Vaše oko, koju dioptriju imate, čime se bavite, tj. koju vrstu posla obavljate i u kojim uslovima radite (vlaga, klima, prašina i sl.). Ima još puno toga što određuje koja su kontaktna sočiva najbolja za Vas, ali to ne znači da će biti najbolja i za vašeg prijatelja. O vrsti i nameni svojih kontaktnih sočiva potrebno je savetovati se sa kontaktologom (optometristom ili oftalmologom).
Zašto moram menjati kontaktna sočiva kada su mi još uvek dobra ?
Kontaktno sočivo, kao i svaki drugi proizvod, ima svoj rok trajanja, što znači da kontaktno sočivo ima rok trajanja do kada ispunjava uslove za sigurno korištenje.Iako ne osećate neku nelagodu, ne znači da kontaktna sočiva nakon isteka roka ne štete Vašim očima.
Najbitnije je, što razni mikroorganizmi nakupljeni na kontaktnom sočivu mogu izazvati infekcije. Kontaktna sočiva više ne propuštaju dovoljno kiseonika kroz svoj materija, pa zbog toga oko, tj. rožnjača ne dobija dovoljno kiseonika, kako bi normalno funkcionisala.
Takođe, kontaktna sočiva gube svoje ovlaživače koji su ugrađeni, pa dolazi do većeg trenja i slabijeg vida, što Vi ne morate osetiti i primetiti odmah, a to je štetno.
S vremenom, takvim neodgovorinim nošenjem kontaktnih sočiva, oči postanu osetljivije, upale se znaju ponavljati, kontaktna sočiva se ne mogu više nositi 10 sati dnevno, te se vremenski period nošenja kontaktnih sočiva smanjuje i vid je postaje lošiji.
Kako da znam da li je kontaktno sočivo na dobroj strani, a ne naopako ?
Samim pogledom na sočivo možemo utvrditi da li okrenuto pravilno ili naopako.
Ukoliko stavite kontaktna sočiva obrnuto, nećete videti dobro i žuljće Vas. Izvadite sočivo, proverite još jednom stranu i ako je na pogrešnoj, okrenite je i stavite ponovno.
Zašto moram dolaziti na kontrole ?
Prvo i osnovno, na kontrolu je potrebno dolaziti kako bi se redovito kontrolisale Vaše oči i da bi se na vreme reagovalo, ukoliko imate neki problem. Takođe, kako bi Vam se moglo preporučiti nešto drugo, jer se Vaš život menja (posao, konzumacija lijekova, godine, dioptrija, vlažnost oka i dr.), pa vam u određenom periodu života jedan način korištenja i tip kontaktnih sočiva može bolje odgovarati od kontaktnih sočiva koje trenutno koristite.
Jednom sam nosio kontaktna sočiva i odustao. Hoće li mi sada nove odgovarati ?
Svakako bi trebali ponovno probati. Indrustrija kontaktnih sočiva napreduje i svake godine dobijamo nove proizvode, kako bi ispunili zahteve nosioca i kako bi nosioci kontaktnih sočiva bili zadovljniji.
Imamo nove materijale, nove tečnosti za održavanje sočiva, dnevna kontaktna sočiva za osetljive oči za ljude koji imaju problema sa alergijama, veći raspon dioptrija, multifokalna kontaktna sočiva (za ljude koje imaju naočare za dallinu i blizinu).
Zašto je važno čuvanje kontaktnih sočiva u tečnosti za sočiva ?
Tečnost za negu i čuvanje sočiva u koju stavljate kontaktna sočiva ima sposobnost dezinfeksije sočiva. Čuvanje kontaktnih sočiva u adekvatnoj tečnosti pomaže uklanjanju preostalih bakterija i proteinskih naslaga sa Vaših kontaktnih sočiva, tako da one budu čiste i higijenski ispravne u momentu stavljanja u oči.
Koja je razlika između mekih, tvrdih i polutvrdih kontaktnih sočiva ?
Razlika je u vrsti materijala.
Meka kontaktna sočiva su želastinasta i savitljiva. Privikavanje je lakše i izrađene su od hydrogela(DK= 35) ili silikon-hydrogela(DK=135).
Tvrde kontaktna sočiva su na dodir tvrda i izrađene su od PMMA materijala. Tvrda kontaktna sočiva ne propuštaju kiseonik, pa se zbog toga zamenjuju postupno polutvrdim kontaktnim sočivima.
Polutvrda kontaktna sočiva su ustvari tvrda gaspropusna kontaktna sočiva i izrađene su od modernih polimera. Takva kontaktna sočiva imaju visoku propusnost gasova (za oko bitan kiseonik, DK= 145), takođe su na dodir tvrda. Potreban je malo duži period navikavanja zbog tvrdoće sočiva.
Smem li kombinovati kontaktna sočiva i dioptijske naočare ?
Svakako. Neka kontaktna sočiva ne mogu se nositi ceo dan, tako da ostatak dana možete nositi svoje dioptrijske naočare, bez ikakvih problema.
Imam dvoje dioptijskih naočara, za daleko i blizu, postoje li kontaktna sočiva za mene ?
Postoje. To možete rešiti multifokalnim kontaktnim sočivima, sa kojima vidite dobro na sve udaljenosti (funkcionišu drugačije od progresivnih naočara).
Takođe, to možete rešiti i drugom metodom, aplikacijom kontaktnih sočiva za daljinu (sa kojima vidite dobro daleko), a preko njih koristite naočare za čitanje.
Zašto moram čistiti kontaktna sočiva ?
Na površini kontaktnih sočiva se nakupljaju masti, proteini, mikroorganizmi i dr. Sve to može uticati na loš vid i infekciju Vašeg oka, a to ne želite jer onda ne možete nositi kontaktna sočiva. Čišćenjem kontaktnih sočiva uklanjamo naslage i time sprečavamo infekciju oka i zamagljen - loš vid. Čišćenje nikada nije 100% pa se stoga kontaktna sočiva, nakon propisanog perioda, moraju zameniti novim parom, kako ne bi došlo do raznih infekcija oka.
Smem li spavati sa kontaktnim sočivima ?
Postoji mali broj, ali tačno određen tip kontaktnih sočiva sa kojim se sme spavati, radi se o sočivima sa mogućnošću prouženog nošenja. Ako niste tražili takav tip kontaktnih sočiva, najverovatnije ih niste dobili, pa stoga nemojte spavati sa svojim kontaktnim sočivima. Kontaktno sočivo se tokom spavanja osuši u oku i prilepi za rožnjaču, pa prilikom vađenja, kada se probudite, pomeranjem tako zalepljenog kontaktnog sočiva možete oštetiti svoju rožnjaču.
Takođe, tako osušena kontaktna sočiva menjaju svoje parametre, pa se može smanjiti propusna moć kiseonika sočiva do oka, što može izazvati velike probleme.